Söyleşi: Vacilando Kitap

Söyleşi: Özge İpek Esen


Yolculuğuna 2020 yılının sonunda başlayan, Türk ve dünya yazınından seçkin yapıtları okurla buluşturan, bazı kitaplarına bizim de incelemelerimizde yer verdiğimiz Vacilando Kitap’tan Mustafa Okumuş’la kuruldukları günden bugüne nasıl geldiklerini, yayın politikalarını, okurla ilişkilerini ve gelecek tasarılarını konuştuk.

Yayınevinin nasıl bir doğum hikâyesi var, başlangıçta konulan hedeflerle şimdi ulaştığınız yer arasındaki ilişki nasıl?

Vacilando Kitap, Aralık 2020’de ilk kitaplarıyla okurun karşısına çıktı. Ama elbette öncesi vardı. Bir hayalle başladı her şey, demek yanlış olmaz. Öncelikle cumhuriyet döneminin önemli yazarlarının baskısı yapılmayan kitaplarıyla başladık. Ancak asıl hayalimiz ilk kitaplardı. Biz ismimizi seçerken de hislerimizi öne koymuştuk. Keyif alarak yürüyelim istedik. Hedeften bahsediyorsak, belki de tek hedefimiz buydu. Evet, birçok zorlukla karşılaşsak da, maliyetler bazen zorlasa da biz olduğumuz yerden, okurun bizi getirdiği yerden mutluyuz.

Kataloğunuzu incelediğimizde ödüllü kitaplar görüyoruz. Vacilando’nun edebiyat ödüllerine yaklaşımı nasıldır?

Esasen ödüllü kitaplar değil de ödüllü yazarlar var Vacilando’da. Bu süreç, önce 2021 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde dikkate değer görülen öykü dosyası ile aramıza katılan ve sonrasında Biz İse Yalnızca Arabalardık ile okurun karşısına çıkan Alp Türkol ile başladı. Sonrasında 2012 Orhan Kemal Öykü Ödülü’nü kazanan Suzan Bilgen Özgün, 2014 Orhan Kemal Öykü Özendirme Ödülü’nü kazanan Deniz Dengiz Şimşek, 2021 Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödülleri’nde şiir dalında dikkate değer görülen Hasan Temiz ve 2019 Everest İlk Roman ve Attila İlhan Vakıf Özel Teşvik Ödülü sahibi Elvan Kaya Aksarı’nın ikinci romanı ile aramıza katılması ile devam etti bu gidişat. Ödüller hakkında çok düşündüğümü söyleyemem. Bir yazar, bir ödülde dereceye girerse mutlu olur. Ama yayınevi olarak bizi ödülden çok metnin kendisi ilgilendiriyor. Tabii ki bir kitabının ödüllerde dereceye girmesinin de bizim gibi bağımsız yayınevleri için bir öne çıkma fırsatı olabileceğini de yadsıyamayız.

Yayın politikanızı oluştururken dikkat ettiğiniz hususlar nelerdir? Risk alarak bastığınız kitaplar oluyor mu? Kataloğunuzda kesinlikle yer vermek istemediğiniz türler var mıdır? Varsa bu türlerden neden uzak duruyorsunuz?

Vacilando, roman, öykü ve şiir türünde dosyalara yer veriyor. Önem verdiğimiz tek şey iyi edebiyat. Tabii ki burada ekibimizin değerlendirme sürecinde öne çıkan dosyalar içinde bizce en iyi olanlar yayın programımıza alınıyor. Yazarlarımızın kim olduklarıyla ilgilenmiyoruz. Bizi ilgilendiren ne yazdıkları, nasıl yazdıkları… Ancak elbette maliyetlerin sürekli artması üzülsek de çok sevdiğimiz bazı dosyaları yayın programımıza alamamamıza neden olabiliyor son dönemlerde.

Kesinlikle yer vermek istemediğimiz türlerden ziyade; roman, öykü, şiir ve ileride daha rahat bir pozisyonda olursak deneme haricinde bir türü okura sunmayacağımızı söyleyebilirim. Bunun nedeni de aslında bize keyif verenin bu türler olması. Her adımımızda bu keyfi biz yaşayabilelim ki okur da bunu hissedebilsin.

Türkiye’de yayıncılık yaparken mücadelelerinizden ve size gösterilen desteklerden bahsedebilir misiniz?

Bir mücadele mi bu bilmiyorum. İllaki bir mücadeleden bahsedeceksek sürekli artan maliyetleri, yalnız bizim değil bütün yayıncıların savaştığı en büyük cephe olarak görebiliriz. Haricinde, öyle büyük hırslarla işimiz yok. Biz ne istiyorsak onu yapıyoruz. Okurda karşılığını bulduğunu görmek, okurun Vacilando’yu sahiplendiğine şahit olmak tabii ki mutlu ediyor. Dışarıdan baktığım zaman da Vacilando’nun edebiyatı seven insanların desteğiyle ilerlediğini görebiliyorum. Bazen yazarlar, bazen okurlar… Ama her şeyden önemlisi onlar bize destek olmuyor aslında, bize yoldaş oluyor. Çünkü hep söylediğimiz bir şey var. Yol, birlikte güzel!

Peki şimdilerde mutfakta neler var? Okurlarınızı hangi kitaplar bekliyor, bahsedebilir misiniz?

Eylül 2022’de ilk kitaplarıyla Öznur Unat ve Mehmet Akgül, Vacilando’da olacak. Uzun süredir üzerinde çalıştığımız kitapları okura sunmanın heyecanı var üzerimizde. Yazarımızla birlikte bölüşüyoruz o heyecanı. İkisi de öykü kitabı ve üslup, dil, kurgu olarak birbirlerinden çok farklı öyküleri var iki yazarın. Bu çeşitlilik bence mükemmel. Öznur Unat’tan Palaçinka, Mehmet Akgül’den Bir Adam ve Kill Bill Islığı çok yakında gelecek.

Okurlara her zaman sorduğumuz bir soru ile bitirelim o hâlde.
Yolculuğa hazır mısın?

Çok teşekkür ederiz.

Blog at WordPress.com.