2021’de Okuduğum En İyi Üç Kitap / Can Güçlü

Project Hail Mary
Andy Weir

Project Hail Mary – Andy Weir

Yazdığım incelemeyi okuyanlar, Project Hail Mary’yi ne denli çok beğendiğimi iyi biliyordur diye düşünüyorum. Bu liste en çok beğendiğim kitaptan en az beğendiğime sıralı bir liste değil, ama olsaydı da herhalde bu kitabı en başa koymak gerekirdi. Project Hail Mary, bilimkurguya yabancı bir okur olarak beni hem bilimkurgunun yazınsal gücüne, hem de çok iyi yazılmış iddialı bir kitabın bir sanat yapıtı olarak büyüklüğüne bir kez daha inandırdı. Okuyun, okutun derim.

Razorblade Tears
S.A. Cosby

Razorblade Tears – S.A. Cosby

Razorblade Tears, henüz Türkçeye kazandırılmamış bir yazarın, S.A. Cosby’nin romanı. Cosby’nin canlı, diri bir biçemi ve okurun duygularını derinden yakalayan bir yazınsal yaklaşımı var. Suç yazınının, toplumların en acılı çatlaklarını aydınlatma işlevini net biçimde gözler önüne seren yapıtlar veriyor. Razorblade Tears, gençliğinde suça bulaşmış iki adamın yaşlılığında omuz omuza vererek ortak bir intikam yoluna atılmasını konu alıyor. Her ikisi de oğullarının eşcinsel olduğunu öğrendiğinde onları cezalandırmış, kendilerinden uzaklaştırmış adamlar. Şimdi birbiriyle evli olan oğulları vahşice öldürülünce hem kendileriyle, hem oğullarıyla olan ilişkileriyle, hem de oğullarını öldüren kişilerle yüzleşmek zorundalar. Türkiye’nin içinde bulunduğu boğucu gericilik ortamında Razorblade Tears’ın davulla zurnayla çevrilip okur bulacağına inanmak çokça iyimser kaçabilir, ama çok iyi bir roman ve Türk okurunun da ilgisini çekeceğine inanıyorum.

Kelepir
Memduh Şevket Esendal

Kelepir – Memduh Şevket Esendal

Kelepir, aslında bu yıl okuduğum tüm Memduh Şevket kitaplarını temsil etmek için bu listede. Siteyi açalı bir hafta olduğunu ve benim bu bir hafta boyunca Memduh Şevket’ten hiç söz etmediğimi düşünürsek bu ayıbı gidermek için kendisine bu listede yer açmanın önemi de ortaya çıkar. Memduh Şevket’in, çağdaşlarında çok görülmeyen oldukça gündelik, rahat, yalın bir dili var. Bir dönemin insanlarının küçük-büyük isteklerini, çıkarlarını, iyiliklerini-kötülüklerini sıklıkla da iyiyle kötüyü göstermeye yönelik öğretici bir tavra düşmeksizin yazdıklarında konu ediyor. Bunu da kıvrak, eğlenceli, okuru yer yer kahkahaya boğan çok keyifli bir dille yapıyor. Bu nedenle gerek okuduklarımdan yorulduğumda, gerek bir şeylerden bunaldığımda Memduh Şevket’e kaçıyorum. Kelepir de bu kaçışlarımdan birine denk geldi, pek çok Memduh Şevket kitabı gibi bu da bir öykü seçkisi, üstelik bütün yapıtları dizisinin ileri numaralı kitaplarından olduğu için diğerleri gibi bunda da yarım bırakılmış, eskilerden geri dönüştürülmüş bazı öyküler bulunuyor. Olsun, Kelepir’deki öyküleri keyifle ve bir Memduh Şevket’imiz olduğuna sevinerek okudum.

Blog at WordPress.com.